پشه ها

پشه ها جز کشنده ترین موجودات جهان هستند که به طور متوسط سالیانه تقریبا 725000 نفر در جهان را از بین می­برند. این حشرات عوامل بیماری زای مختلفی را به انسان منتقل می­کنند. در میان بیش از 620 ویروسی که به بندپایان مرتبط است کمتر از نیمی از آنها رابطه بیولوژیکی با پشه ها دارند و حدود 100 ویروس از این بین انسان ها را آلوده می­کنند. این حشرات همچنین ناقلین اصلی بیماری مالاریا بوده و باعث کشته شدن بیش از 600000 نفر در سال می­ شود.

آنها برای خون خواری، میزبان های خود را از طریق موادی که از خود منتشر می­کنند انتخاب می ­کنند. این حشرات رَد دی اکسیدکربن و اسید لاکتیک در میزبان های مختلفی که بر سر راهشان سبز می­شود را می­زنند و به سمتشان جذب می­شوند.

برخی از تراوشات پوستی مانند عرق بدن که نوید یک میزبان زنده پر خون را می­دهد از هر ترکیبی برای آنها جذاب تر است.  اسید های چربی که توسط باکتری های طبیعی پوستی تولید می­شود با مخلوط ترکیبات دیگر باعث جذب هر چه بیشتر این موجودات موذی می­شود. پشه ها می­توانند خرطوم خود را وارد هر سطحی کنند. این سطوح ممکن است پوست مرطوب قورباغه ها، بدن پولکی خزندگان و پاهای پرندگان باشد. این پشه ها حتی می­توانند از زیر یک پارچه زخیم مانند جین هم به خون خواری خود ادامه دهند.

این حشرات بزاق خود را که دارای آنزیم های ضد انعقاد خون بوده و از تجمع پلاکت های خون جلوگیری می­کنند را وارد فضاهای بافتی می­کنند و با حرکاتی مانند چاقوکشیدن بافت ها را سوراخ و از خون می­مکند. وقتی گیرنده های کششی شکم به اندازه کافی وجود خون را در روده میانی پشه تشخیص دادند سیگنالی را مبنی بر اینکه پشه نیزه های تیز خود را از پوست خارج کند ارسال می­شود و پشه دست از خوردن خون می­کشد.

برخی از گونه های پشه ها مانند (Culex quinquefasciatus)  تخمین زده شده که جمعیتشان به حدود 15 میلیون در هر کیلومترمربع می­رسد و ساکنان مناطق فقیرنشین سالانه 80000 نیش توسط این گونه از پشه ها را دریافت می­کنند. ساکنین شهرها در غرب آفریقا سالانه 25000 مورد نیش توسط این گونه را تجربه می­کنند.

آیا پشه ها می­توانند باعث کم خونی می­شوند؟!

 همچنین برخی از گونه های پشه ها (snow pool Aedes) که با آب شدن برف ها جمعیت انبوهی از آنها را می­توان مشاهده کرد در هر دقیقه می­توانند 280 تا 300 نیش روی بازوی انسان ایجاد کنند. تخمین زده می­شود که این نیش ها اگر بدون محافظت باشد و هیچ مانعی برای آنها ایجاد نشود، می­تواند حجم کل خون در بدن انسان را در طول 90 دقیقه به نصف برساند!

تهیه و تدوین در واحد تحقیق و توسعه شرکت ورسا صنعت سبز

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *