موش ها، موجوداتی با زادآوری شگفت انگیز !

اما این چه طور ممکن است؟ آیا این موجودات کوچک جادویی هستند؟!

واقعیت این است که آنها از قابلیت تولید مثلی شگفت انگیزی برخوردار هستند. آنها دارای دوره بارداری کوتاه تقریبا 3 هفته ای هستند. یک موش ماده معمولی می­تواند 5 تا 10 بار در یک سال زایمان کند و در هر زایمان 5 تا 6 نوزاد یا بهتر بگوییم توله موش را به دنیا بیاورد. او می­تواند بلافاصله بعد از هر زایمان جفتگیری کند، یعنی موش ها می­توانند در کمتر از 25 روز یک زایمان جدید با چند توله موش جدید داشته باشند.  این نوزادان کوچک در سن 4-6 هفتگی به بلوغ جنسی می­رسند. از این سن به بعد آنها موش های زن یا مرد بالغی هستند که باید به طور جداگانه زندگی مستقلی را آغاز کنند.

این روند بلوغ سریع به موش ها قابلیت تولیدمثل بسیار بالایی می­دهد. حالا شما تصور کنید که این موش ها در محیط خانه شما باشند! آنها هنگامی که در محیط داخل منزل هستند می­توانند در طول سال به راحتی تولید مثل کنند. در صورتی که در محیط بیرون آنها فقط در بهار ، تابستان و پاییز می­توانند زاد و ولد داشته باشند و هوای سرد زمستان این کار را برایشان بسیار سخت می­کند.

این موجودات فرصت طلب به طور متوسط در محیط های باز مانند خیابان و یا جاهای دیگر تنها 12 ماه عمر می­کنند این در صورتی است که اگر در محیط خانه باشند 2 تا 3 سال عمر مفید برای خود دارند!

چون این موجودات دیگر استرس شکارشدن توسط شکارچیانی مانند جغد، شاهین و شرایط سخت زمستان را ندارند و با خیالی راحت به جویدن وسایل با ارزش و خوردن موادغذایی خوشمزه شما، پراکنده کردن بیماری های خطرناک و تولید نسل آینده در محیط خانه می­پردازند. در اینجاست که شما با موش ها مشکل ندارید، شما به آنها مبتلا شده اید.

تهیه و تدوین در واحد تحقیق و توسعه شرکت ورسا صنعت سبز

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *