روش های کنترل آفات

روش های کنترل آفات شامل اقدامات مختلفی است که می توانید برای جلوگیری از حمله آفات به خانه یا محل کار شما پیاده سازی شود. برای این کار باید بهترین یا تلفیقی از بهترین روش ها انتخاب شود که هم روی آفت تاثیر گذار بوده و هم کم ترین آسیب را افراد و دیگر موجودات غیر موذی ببیند و کم ترین آلودگی محیطی و خطر ایجاد شود و از ورود مجدد آفت به محیط جلوگیری شود که مجموع این روش ها را مدیریت تلفیقی مبارزه با آفات (IPM) گفته می شود.

در زیر مختصری در مورد این روش ها توضیح داده شده است:

1.روش تله های فیزیکی (Physical traps and barriers) : این روش یک روش بی خطر و غیر آلوده کننده جهت کنترل جوندگان و حتی حشرات است که بر اساس نوع جانور تله مناسب گذاشته و یک طعمه خوراکی یا فرمونی جهت جذب آفت در آن قرار می گیرد.

2.طعمه های مسموم (Poisoned baits) : این روش نیز آلودگی کمتری به نسبت پاشش دارد چون سم به طور مستقیم با طعمه ترکیب می گردد فقط در این روش باید دقت لازم شود تا جانوران غیر موذی یا کودکان طعمه را مصرف نکنند.

3.کنترل بیولوژیکی (biological control) : در این روش از جانوران شکارچی جهت کنترل آفت استفاده می شود این روش بیشتر مناسب آفات کشاورزی می باشد چون گاهی شکارچیان آفات بهداشتی خود نیز جزء آفات بهداشتی محسوب می شوند.

4.دور کننده: در این روش از ترکیبات شیمیایی که باعث دور شدن حشرات و جانوران موذی از محیط می شود استفاده می شود.

5.کنترل ژنتیکی آفات (Genetic control of insect pests) : در این روش حشرات نر عقیم می شوند یا حشرات نر با نقص های ژنتیکی که توانایی تولید مثل حشرات کارآمد را ندارند جهت جفت گیری در محیط قرار می گیرند که این روش بیشتر جهت آفات کشاورزی در کشورهای اوروپایی و آمریکا و ژاپن صورت گرفته و برای این روش تجهیزات کافی در کشور وجود ندارد و استفاده از آن مقرون به صرفه نمی باشد؛ در مقالات بعدی به صورت مفصل در مورد این روش توضیح داده خواهد شد.

6.روش شیمیایی یا سمپاشی (Chemical method) : این روش آخرین راه حل می باشد چون سم پاشی محیطی کل محیط آلوده به سم می شود و باید سمومی انتخاب شود که بیشترین تاثیر را روی حشرات و کم ترین خطر را برای انسان و محیط داشته باشد.

7.بهسازی (Hygiene control) : پس از انتخاب روش یا تلفیق روش ها جهت کنترل آفات باید شرایط محیطی را برای ورود مجدد آفات به حداقل رساند، این روش شامل رعایت نکات بهداشتی و دفع صحیح زباله و فاضلاب و مسدود کردن راه ورود آفات به محیط مانند نصب توری و درزگیر می باشد.

شرکت ورسا صنعت سبز با سال ها تجربه بهترین روش را انتخاب نموده و آن را به کار می برد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    مشاوره رایگان