مار

مار چیست

مار ها جزء خزندگان بی پا می باشند که هر جایی محل زندگی مار ها است و احتمال حضور در هر مکانی را دارند ، مار های خشکی زی بیشتر در مناطق بیابانی یافت می شوند.مار ها به سه دسته سمی، نیمه سمی و غیر سمی تقسیم می شوند. مار انواع آبزی و خشکی زی می باشد که اگر قربانی مورد حمله و نیش مار سمی قرار گیرد و به موقع اقدامات درمانی انجام نشود منجر به مرگ فرد می شود.

پراکندگی جغرافیایی مارها  

مارها در اکثر نقاط جهان بجز قطبین و بعضی جزایر دور افتاده وجود دارند. از 3000 نوع مار پراکنده در جهان، تقریبا 350 نوع آنهاسمی هستند.مار های سمی در قاره آسیا بیش از دیگر قاره ها می باشد.

تغذیه مار   

مار ها بر اساس گونه، تغذیه متفاوت دارند اما عموما از جوندگان و پرندگان کوچک مانند گنجشک تغذیه می کنند.

مارهای سمی ایران

مار افعی قفقازی، مار جعفری، گرزه مار، افعی زنجانی، افعی شاخدار، کفچه مار، افعی دماوندی (عکس مار که مشاهده می فرمایید مربوط به این مار است) .

زهر و نیش مار

زهر مار از طریق یک مجرا از غدد مترشح آن به دندان نیش می رود و توسط دندان نیش به قربانی تزریق می شود.زهر مار از ترکیبات پروتئینی و آنزیمی تشکیل شده است که سبب تخریب بافت ها و اندام ها می شود.جای نیش مار به صورت یک یا چند سوراخ در موضع گزش می باشد.

علائم مار گزیدگی

تورم و درد در محل نیش، سر درد و سر گیجه و استفراغ، گیجی، بزرگ شدن غدد لنفاوی، تاول، نکروز، افزایش ضربان قلب، آسیب و تخریب عضلات اسکلتی، خونریری و انعقاد درون رگی منتشر، نارسائی تنفسی، درگیری اعصاب محیطی و مرکزی

درمان مار گزیدگی

برای درمان باید سریعتر مصدوم را به نزدیک ترین محل درمانی رساند و پیش از آن اندام گزیده شده را در حالت افقی قرار داده شود و مصدوم را از محل گزیدگی دور کرد.

روش های کنترل و مبارزه با مار

مار بر  اساس گونه روش های کنترل متفاوتی دارد که شرکت ورسا صنعت سبز در این زمینه مشاوره تلفنی رایگان را به مشتریان عزیر می دهد. البته بهترین راه در کنترل مار ها استفاده از ریپلانت (دورکننده مار) است و نه کشتن آنها زیرا که مار ها نقش بسزایی در کنترل جمعیت جوندگان دارند.

کلیپ آموزشی انواع مار ها

image

1 دیدگاه

 • از بین بردن مناطق مرطوب
  مار ها مناطق خنک را دوست دارند. پس جاهایی که ممکن است آب جمع شود یا هوای مرطوب و خنک ایجاد کند را از بین ببرید.
  درختچه های خود را کوتاه کنید تا به زمین نرسند و برگ های روی زمین را جمع کنید تا نور خورشید بیشتر به آن ها برسد و زمین آن جا خشک شود.
  *سوراخ ها ترک های خانه و انباری را بپوشانید.
  برای این که از ورود مار ها به داخل خانه جلوگیری کنید قسمت های بیرونی خانه را هر پاییز و بهار بررسی کنید. مار ها به خوبی می توانند در سوراخ های تنگ جا شوند پس حتی یه سوراخ کوچک زیر در یا پنجره می تواند راه نفوذ مار ها باشد.
  دریچه ها و راه های آب را هم چک کنید و اگر مشکلی داشتند آن را رفع کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  مشاوره رایگان