قبل از انسان ها چه موجوداتی کشاورزی را انجام می دادند؟!

کشاورزی و باغبانی یکی از مشاغلی بوده که ما انسان ها همیشه با خیال راحت ادعا کردیم که مال خودمان است. اما این ادعا را ما  وقتی می­توانستیم داشته باشیم که هنوز مورچه های برگ بُر را ندیده بودیم. این مورچه های برگ بُر Acromyrmex heyeri که به مورچه های باغبان به دلیل پرورش قارچ در لانه ی خود معروف هستند با قدمتی بیش از 50 میلیون سال از کشاورزی برای امرار معاش خود استفاده می­کرده اند.

این مورچه ها برگ ها را به راحتی برش می­زنند و به سمت لانه های خود حمل می­کنند. شاید فکر کنید که آنها این برگ ها را به عنوان غذا در لانه هایشان ذخیره می­کنند. اما اینطور نیست!

لانه اسرار آمیز و یا بهتر است بگوییم شهر اعجاب انگیز این مورچه ها شامل بزرگراه های فرعی، انبارهای ذخیره سازی موادغذایی، مخازن دفع زباله، پرورشگاه ها و باغ های پرورش قارچ است.

آنها برگ های تازه برش زده شده را به اتاقک های زیر زمینی مخصوص کشت قارچ می­برند و در آنجا می­ریزند تا به عنوان کود برای پرورش قارچ ها استفاده کنند. قارچ ها بخشی از این بافت های گیاه را برای رشد بیشتر خود تجزیه می­کنند و بخش دیگر به عنوان زباله در لانه می­ماند که مورچه های نظافتچی آنها را  از لانه دور می­کنند. مورچه های کارگر برگ بُر همچنین از این باغ های قارچ محافظت می­کنند تا بتوانند از قند و چربی این قارچ ها برای تغذیه لارو های خود استفاده کنند. این یک معامله دو سر سود است و در صورت ادامه نیافتن این رابطه نه مورچه ای درکار است و نه قارچی برای تغذیه!

 به طور معمول هر باغبانی وقتی محصولی را با هزار زحمت کشت می­کند باید منتظر خطراتی که باغ و محصولش را تهدید می­کند هم باشد. در مورد مورچه های باغبان و یا برگ بُر این خطرات شامل قارچ های انگلی به نام Escovopsis  است که به باغ های قارچی که از آنها مراقبت می­کنند حمله می­کند.

مورچه های برگ بُر برای حفاظت از این آفات چه راهکارهایی را به کار می­گیرند؟!

ورود قارچ های انگلی در بین باغ های پرورش قارچ های اهلی که توسط مورچه ها پرورش داده شده است ممکن است باعث نابودی کامل این باغ ها شود. در اینجاست که مورچه های کارگری که وظیفه نظافت و مراقبت از باغ ها را دارند با دور زدن در باغ ها و پخش کردن باکتری هایی که در قسمت های خاصی از بدنشان هستند از باغ قارچی محافظت می­کنند. آنها از این باکتری به عنوان آفتکش هایی که خاصیت ضد میکروبی و آنتی بیوتیکی دارد برای جلوگیری از زنده ماندن قارچ های انگلی در باغ های خود استفاده می­کنند.

به زبان ساده تر می­توان گفت آنها با پخش کردن این باکتری ها، فضای باغ خود را برای خلاص شدن از قارچ های انگلی سم پاشی می­کنند.

تهیه و تدوین در واحد تحقیق و توسعه شرکت ورسا صنعت سبز

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *