عنکبوت

عنکبوت چیست

عنکبوت جزء شاخه بند پایان رده عنکبوتیان و راسته آرانیه می باشد، بعضی گونه های عنکبوت ها سمی و بعضی غیر سمی می باشند. اندام های جنسی هر دو جنس زیر شکم جانور می باشد. همه ی عنکبوت ها توانایی تنیدن تار دارند.

تغذیه عنکبوت

حتما این سوال براتون پیش آمده که عنکبوت چی میخوره عنکبوت یک بند پای شکارچی می باشد که از حشرات و دیگر بند پایان تغذیه می کند اگر چه گزارش شده مواردی از مهره داران مانند پرندگان نیز توسط عنکبوت شکار شده اند اما عمدتا این جانوران از بی مهرگان تغذیه می کنند. عنکبوت ها از پدی پالپ برای نزدیک کردن طعمه به دهان خود استفاده می کنند.

چرا عنکبوت ها جانوران مفیدی هستند

می توان گفت عنکبوت یک کنترل کننده بیولوژیک بند پایان نیز می باشد که از فواید عنکبوت در خانه است.

اندازه عنکبوت ها

طول عنکبوت ها بین 0.5 تا 90 میلی متر (0.02 تا 3.5 اینچ) می باشد. بزرگترین عنکبوت جهان میگالومورفهای مویی می باشند که به عنوان رتیل شناخته می شوند که بیشتر در قاره آفریقا و آب و هوای گرم وجود دارند. کوچک ترین عنکبوت ها مربوط به چند خانواده در مناطق استوایی می باشد.

تفاوت عنکبوت نر و ماده

بزرگ ترین تفاوت عنکبوت نر با ماده تفاوت در اندازه آن ها است که این تفاوت اندازه به خاطر فرایند جفت گیری آن ها می باشد که عنکبوت ماده حداقل دو برابر نر می باشد، دانشمندان معتقدند که این تفاوت اندازه در نتیجه انتخاب طبیعی (فرآیندی که صفات مورد نظر جانور برای جفت گیری انتخاب و در نتیجه آن صفات به نسل های بعد منتقل می شود) جانور می باشد.

تار عنکبوت و تنیدن آن

غدد مربوط به تنیدن تار زیر شکم جانور قرار دارد که از تار برای جلوگیری از افتادن، حرکت کردن، به دام انداختن طعمه و محلی برای جفت گیری آن ها می باشد.

بعضی از عنکبوت ها توانایی تولید چند نوع تار را دارند.

پراکندگی جمعیت و محیط زندگی

عنکبوت ها در همه قاره های جهان به جز قطب جنوب و ارتفاعات هیمالیا وجود دارند. تراکم جمعیت در مناطق استوایی بیشتر از مناطق معتدل است.اکثر عنکبوت ها خشکی زی هستند فقط یک گونه وجود دارد که در آب شیرین زندگی می کند و حرکت آن کند است.چند گونه وجود دارد که در امتداد سواحل یا در سطح آب شیرین یا شور زندگی می کند.

انواع عنکبوت های سمی

عنکبوت هوبو، عنکبوت شتری، عنکبوت کیسه زرد، عنکبوت موشی، عنکبوت شنی شش چشم، بیوه سیاه، عنکبوت خجالتی قهوه ای، عنکبوت تار قیفی سیدنی، عنکبوت سرگردان برزیلی و …

گزش عنکبوت

علائم و نوع گزش در عنکبوت های مختلف متفاوت است که در مورد هر کدام در بخش مربوطه مفصل توضیح داده خواهد شد.

انواع عنکبوت های ایران

Agelenidae, Amaurobiidae, Araneidae, Argiopidae, Acarina, Clubionidae, Corinidae, Cybaeidae, Dictynidae, Dysderidae, Eresidae, Erigonidae, Filistatidae, Gnasphosidae, Linyphiidae,  Liocranidae, Loxoscelidae, Lycosidae, Miturgidae, Oecobiidae, Oxyopidae, Phalangiidae, Philodromidae, Pholcidae, Pisauridae, Salticidae, Scytodidae, Solifugae, Sparassidae, Tetragnathidae, Theridiidae, Titanoecidae, Tomicidae, Uloboridae, Zodariidae.

2 دیدگاه

  • سلام ما یه انبار مواد غذایی داریم خیلی عنکبوت داره چه سمی برای از بین بردن عنکبوت میشه استفاده کرد؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    باغبانی 02133344455