عقرب یا کژدم

عقرب (کژدم) که نام آن همواره یادآور وحشت و مرگ است، تصور غالب مردم این است که عقرب­ها فقط در مناطق بیابانی زندگی می‌کنند، ولی در واقع اینگونه نیست و با توجه به تنوع گونه­ هایی که دارند، آن ها را می­ توان در زیستگاه ­های مختلف مشاهده کرد.

رده بندی عقرب

این جانور جزء شاخه بندپایان، رده عنکبوتیان و راسته Scorpiones می باشد.

شکل و اندازه و رنگ عقرب

عقرب‌ها رنگ‌های مختلفی همچون زرد مایل به قهوه‌ای، قهوه‌ای، خاکستری و سیاه دارند و اندازه آن‌ها بین ۵/۱ تا ۱۸ سانتی‌متر متغیر است ولی بواسطه شکل بدنی خود که حالتی تخت و صاف دارد

محل زندگی

عقرب‌ها شب‌زی بوده و روزها در مکان­های امن و خنکی نظیر شکاف دیوار­ها، زیر سنگ­ها، زیر پوست درختان و یا حفره­های حفر شده توسط خودشان زندگی می کنند و با تاریک شدن هوا از مخفیگاه خود خارج شده و به شکار می­پردازند.

نیش عقرب

زهر اکثر عقرب‌های سمی باعث نابودی گلبول‌های قرمز خون می‌شود و در محل گزش نیز تغییر رنگ موضعی و تورم دردناک ایجاد می‌کند، در هنگام گزش، حتماً باید توسط پزشک معاینه شده و با تزریق سرم ضدعقرب درمان شود. کودکان و افراد سالمند نیز نسبت به سم عقرب آسیب پذیرتر بوده و نیازمند توجه بیشتری می‌باشند. علاوه بر آسیب به گلبول‌های قرمز، زهر عقرب علائم عصبی نیز ایجاد می‌کند که شامل بی‌قراری، تشنج، راه رفتن نامتعادل، آبریزش از دهان، حساسیت شدید پوست به لمس، انقباضات ماهیچه‌ای، درد شکم و کاهش کارکرد سیستم تنفسی می‌باشد که در اکثر موارد این علائم در عرض ۴۸ ساعت فروکش می‌کنند.

درمان عقرب گزیدگی

شستشوی محل زخم با آب و صابون، بیرون آوردن وسایل تزئینی و جواهرات، استفاده از کمپرس سرد برای کاهش درد و تورم باید در وهله اول مورد توجه قرار گیرد، بدین منظور می‌توان از یک تکه یخ استفاده کرد ولی هرگز نباید اندام گزیده شده را در آب یخ غوطه‌ور ساخت.

فواید زهر عقرب

البته زهر کژدم ها خواص درمانی متنوعی نیز دارد. از آنها در درمان انواع تومورهای بدخیم، توقف رشد و مرگ سلول های سرطانی، تومور مغزی و نخاعی، سرطان پستان و کارسینومای سلولی کبد استفاده شده و در تشخیص سرطان‌های ریه، پوست، مری، گردن رحم و کولون نیز مورد مطالعه قرار گرفته اند. این خواص ارزشمند زهر عقرب را به گران‌قیمت‌ترین مایع جهان در حدود لیتری ۱۵۰ میلیون دلار تبدیل نموده و سبب شکل‌گیری و کارآفرینی‌های پر استقبالی از صنعت پرورش عقرب شده است در دنیا شده است.

جلوگیری از عقرب گزیدگی

از جمله راهکارهایی که برای پیشگیری از عقرب گزیدگی بخصوص در مناطق گرمسیری و به هنگام تاریکی هوا توصیه می‌شود را پوشیدن جوراب، شلوار و کفش مناسب، تکان دادن کفش و لباس ها قبل از پوشیدن، بهسازی محیط‌های کار و اقامت نظیر نصب توری در پنجره ها، پوشاندن فاصله در و کف زمین و درز دیوارها، جلوگیری از دپو کردن نخاله‌های ساختمانی، استفاده از تختخواب در در زمان استراحت خصوصا در محیط‌های باز و قرار گرفتن پایه‌های آن در یک ظرف محتوی آب یا نفت و رعایت فاصله ۳۰ سانتی متری تخت با دیوار باشد.

کنترل و سمپاشی عقرب

برای کنترل عقرب باید از دور کننده استفاده گردد که شرکت ورسا صنعت سبز این اقدام را برای مشتریان عزیز انجام می دهد.

4 دیدگاه

 • مرسی از متنی گذاشتین
  دور کننده ها برای مبارزه با عقرب یکبار استفاده بشه، عقرب رو دور میکنه؟

 • گادیم یا گاردیوم، خطرناک ترین گونه عقرب در ایران است.
  این گونه بیشتر در مناطق جنوبی کشور و به ویژه در استان خوزستان یافت می شود. در صورتی که گادیم شما را نیش بزند، احتمال زنده ماندن شما به کمتر از ۱۰ درصد می رسد.
  این موجود خطرناک، با نام علمی Hemiscorpius lepturus، عامل بیشترین مرگ های ناشی از عقرب گزیدگی در ایران می باشد.به همین دلیل عقرب گادیم را در لیست خطرناکترین عقرب‌های جهان قرار داده اند.

 • روشهای بهسازی مکان آلوده به عقرب:
  – خانه تان را عاری از رطوبت کنید
  – نگذارید عقرب ها چیزی برای خوردن بیابند
  پناهگاه های عقرب ها را حذف کنید
  خانه تان را درزگیری کنید و مانع ورود عقرب به خانه تان شوید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *