روش تخصصی سمپاشی موریانه با سم ارگانیک و شیمیایی


روش تخصصی سمپاشی موریانه با سم ارگانیک و شیمیایی

در این مقاله سعی می کنیم در مورد موریانه و روش سمپاشی موریانه صحبت کنیم:

موریانه چیست

موریانه ها یکی از موفق ترین گونه های حشرات روی زمین هستند که به طور گسترده در سراسر جهان توزیع شده اند. علاوه بر حشراتی مانند زنبور عسل و مورچه که زندگی اجتماعی دارند، موریانه ها از قدیمی ترین حشراتی هستند که به صورت اجتماعی زندگی می­کنند، که این قدمت حداقل به دوران کرتاسه یعنی وقتی که آنها در زیر پای دایناسورها یافت می­شدند، می­رسد.

نام دیگر موریانه در جنوب ایران ریشمیز یا رشمیز است.

اندازه موریانه چوب

موریانه ها بین 4 تا 15 میلی متر طول دارند.

لانه موریانه

آن ها لانه­ هایشان را نزدیک محل تجمع آب می سازند؛ این لانه ها گاهی ممکن است پناهگاهی برای حشراتی از راسته های دیگر مانند دو بالان، بال غشاییان، بالپولکداران و سخت بالپوشان مطلوب شود و این حشرات از مواد و انرژی لانه های موریانه ها استفاده کنند و جمعیت خود را گسترش دهند.

ملکه موریانه

یک ملکه ممکن است 25 تخم در دقیقه، 36000 تخم در هر روز  و به طور متوسط سالانه 13140000 تخم بگذارد. در طول دوره تخم گذاری، شکم ملکه رشد زادی کرده و حجم آن را چندین برابر حالت عادی افزایش می­یابد. در این حالت، ملکه قدرت تحرک خود را تا حد زیادی از دست داده و برای تغذیه، افراد کارگر وابسته می­شود. ملکه ها دارای طول عمر 30 تا 50 سال هستند که این سن طولانی ترین طول عمر برای یک حشره در نظر گرفته می­شود. ملکه هورمون هایی آزاد می نماید که سیگنالهای آن باعث تفکیک کارگرها، سرباها و … می­گردد.

موریانه بالدار

بال ها تنها در فرم های جنسی(حشرات نر و ملکه) و آن هم تنها در یک دوره کوتاه قبل از پیدا کردن لانه جدید وجود دارند.

صدای موریانه

با گوش دادن به فعالیت های موریانه ها صداهایی از جمله جویدن چوب می­توان به فعالیت آنها پی برد.

عکس موریانه روی اشیاء

مدفوع موریانه چوب خشک

در واقع این موریانه ها را می­توان به راحتی از طریق مدفوع خشک گلوله مانندی که از خود به جای میگذارند از دیگر موریانه ها قابل تشخیص هستند. آنها در جذب آب از طریق دفع کردن مواد به صورت مدفوع(جامد) بسیار کارآمد عمل می­کنند.

فواید موریانه

موربانه ها با ساخت کلنی هایی با شبکه پیچیده و متخلخل باعث تنظیم جریان هوا، پراکندگی فرمون و رطوبت لازم برای پرورش گونه های مختلف قارچی که از آنها تغذیه و نگهداری می­کنند، می­شوند. شکل تپه هایی که توسط موریانه ها ساخته می­شود با توجه به گونه و شرایط جغرافیایی می­تواند متفاوت باشد. مانند هر ساختاری در زیست شناسی، شکل به وظیفه بر می گردد. یک تپه با انتهای گرد شده ی مقاوم، چنانکه در بسیاری از مناطق گرمسیری مشاهده می شود، وظیفه دارد که آب را در طی بارندگی های سنگین از تپه دور کند. یک تپه بلند و کشیده، شبیه آن هایی که در مناطق گرم و معتدل دیده می شوند، درجه حرارت را در طول روز تنظیم می نمایند.

عکس موریانه در دیوار خانه

بزرگ ترین دشمن موریانه

کمی دورتر از لانه های این موریانه ها مورچه هایی در حال پرسه زدن هستند. این مورچه ها با نام علمی Megaponera analis همیشه مشغول جستجو پیدا کردن کشوری هستند که به آن حمله کنند و جنگ با آن ها را شروع کنند.. این کشورها لانه های پرجمعیت موریانه های قارچ خوار Macrotermes natalensis هستند.

در زمان حمله مورچه ها، اولویت اول موریانه ها حفاظت از ملکه است و او را در اعماق لانه خود حبس می­کنند. موریانه های سرباز با سر و آرواره های بزرگ و قوی خود از کلنی محافظت می­کنند اما زور مورچه ها به آنها می­چربد و وارد کلنی می­شوند.

پس از حمله مورچه های بزرگ جسد موریانه های مرده را جمع آوری می­کنند و دوباره با تشکیل خطی صاف همگی به صف می­شوند آنها شکار موریانه ها را با موفقیت انجام داده اند و به سمت لانه خود رهسپار می­شوند.

خطرات موریانه برای انسان

موریانه ها حشراتی نیستند که مستقیما به انسان ها حمله کنند و آنها را نیش بزنند. البته این می­تواند در صورتی باشد که شما برای یک موریانه سرباز مزاحمت ایجاد نکنی، که در این صورت این سرباز میتواند با آرواره های قوی خود شما را گاز بگیرد.. از آنجایی که موریانه ها به عنوان ناقلین بیماری در نظر گرفته نمی­شوند پس می­توان گفت این گزش مشکل خاصی ایجاد نخواهد کرد. اما در عین حال موریانه ها در افرادی که از آلرژی رنج می­برند می­توانند وضعیت آنها را بدتر کنند. آسم خفیف در مواجهه با هاگ های قارچ می­تواند به سرعت در وضعیت مزمن با علائم شدیدتر قرار گیرد. انواع مختلفی از بیماری های پوستی و عفونت های قارچی نیز می­تواند با حضور کپک ها ایجاد شود. پس از ورود هاگ های قارچ ها به گلو و ریه می­توانند در ریه شما رشد کرده و باعث بیماری بنام Aspergilloma شود. همچنین این عوامل باعث عفونت چشم و خارش می­شوند.

موریانه ها ساختارهای چوبی که در سر راه خود باشند را از بین برده و وقتی که ساختار چوبی که سولولز داشته باشد را پیدا نکنند از کاغذ، دیوار خشک و حتی کتاب استفاده می­کنند.  موریانه ها با جویدن چوب های موجود در سر راه خود ممکن است با جویدن سیم کشی های برق هم موجب اتصال کوتاهی در خانه که منجر به آتش سوزی خطرناک شود.

نقش عوامل بیماری زا در اکولوژی تکاملی موریانه ها توسط محققین مورد بررسی قرار گرفته است. به عنوان مثال پوره های موریانه   Zootermopsis angusticollis به طور معنی داری میزان پراکندگی هاگ ها و قرارگرفتن در معرض عوامل بیماری زا را افزایش می­دهند.

موریانه ها همچنین می­توانند به محتویات خانه ها از جمله کابینت، مبلمان، کتاب و موارد دیگر آسیب برسانند. موریانه ها به مواد غیر سلولزی مانند فوم های سخت از طریق تونل هایی که ایجاد می­کنند خسارت می­زنند.

آیا موریانه ریشه کن می شود

با اینکه این کار سخت و زمان بر است اما به کمک تیم متخصص ما امکان پذیر می باشد.

بهترین راه سمپاشی موریانه در منزل یا محل کار

ما اینجا به عنوان یک مرکز تخصصی در وعده اول با مشاور تلفنی رایگان به مشتریان عزیز سعی در کنترل و نابودی این حشره خواهیم کرد در صورت آلودگی زیاد و جوابده نبودن در کم ترین زمان ممکن نیروهای متخصص ما در محل مورد نظر حضور می یابند تا سمپاشی موریانه به صورت اصولی و کم خطر صورت گیرد.سمپاشی غیر اصولی نه تنها مشکل را برطرف نمی کنه بلکه عواقب غیر قابل جبرانی بر روی سلامت انسان و همچنین مقاوم شدن حشره در برابر سموم می شود.

سم موریانه

شرکت ورسا صنعت سبز برای مشتریانی که تمایل به سمپاشی کاملا ارگانیک دارد از عصاره های گیاهی برای سم پاشی استفاده می نماید.

کلیپ آموزشی آشنایی با موریانه ها

image

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

افزونه "فرم تماس 7" نصب یا فعال نشده است
مشاوره رایگان