دندان های موش ها در حال رشد اما چطور؟!

دندان های موش ها به طور مداوم در حال رشد هستند، اما چطور؟!

دندان های جلویی و یا دندان های پیش موش ها، به طور اختصاصی برای جویدن از لثه هایشان بیرون زده اند. دندان های پیش موش ها ریشه ای باز دارند. این یعنی که آنها در طول زندگی موش ها به طور مداوم می­توانند رشد­ کنند. این دندان های پیش فقط دنبال شرایط مناسبی هستند که بدون محدودیت رشد کنند.  اگر به این دندان های پیش اجازه داده شود به طور مداوم به رشد خودشان ادامه ­دهند، به صورت مارپیچی با زاویه 86 درجه رشد می ­کنند.

با این حجم از رشد دندان ها پس چطور موش ها این دندان های بلند را با خود حمل می­کنند، مگر شدنی ست؟!

موش ها تمام عمر خود را سرگرم ساییدن دندان ها و یا به اصطلاح دندان قروچه کردن هستند. ساییده شدن دندان ها به هم باعث خرد شدن نوک دندان ها به مرور زمان می­شود. در اینجا می­توان گفت دندان ها دست به کار می­شوند و با رشد مداومشان مانع از تمام شدن دندان ها می­شوند.

دندان های جلویی موش 8 تا 10 روز پس از تولد از لثه بیرون می­زنند. سرعت رشد این دندان های پیش بسیار بالاست. دندان های پیش بالایی موش بالغ به طور متوسط حدود 2.2 میلی متر و دندان های پیش در قسمت پایینی فک موش ها حدود 2.8 میلیمتر در هفته رشد می­کنند. این رشد سریع دندان های پیش فرصتی به سوراخ شدن و یا کرم خوردگی آنها نمی­دهد. اگر هم سوراخ و یا حفره ای ایجاد شود با رشد سریع دندان ها به سرعت خرد می­شود و از بین می­رود.

این دندان ها در هر شرایطی سرعت رشدشان متفاوت است. اگر یک موش دوست داشته باشد یک ماده سفت را بجود، اگر بخواهد این کار را به طور مداوم ادامه دهد پس باید هیچ دندانی برای آن باقی نماند. در همین زمان است که دندان ها به رشدشان سرعت بیشتری می­دهند تا این خسارت وارده که همان خردشدن دندان هاست را جبران کنند.

دندان های جلویی بالایی و پایینی باید به طور متناسبی با هم رشد کنند و اگر به صورت بدشکلی قرار بگیرند دیگر نمی­توانند به طور معمول سابیده و یا خرد شوند پس دیگر رشد سریع و بیش از حدی هم در کار نخواهد بود.  دندان های جلویی برای موش ها بسیار با اهمیت هستند پس دارای مینایی قوی و حتی سخت تر از آهن، پلاتین و مس هستند. این دندان ها در موش ها وقتی بسیار جوان هستند به رنگ سفید و با گذر زمان با توجه به رنگدانه های زرد موجود در دندان هایشان، رنگشان زرد و زردتر می­شوند.

تهیه و تدوین در واحد تحقیق و توسعه شرکت ورسا صنعت سبز

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *