خرخاکی گلوله ای (pillbug) چیست

نوعی سخت پوست است که در هنگام احساس خطر خود را جمع و به صورت توپ (گرد) در می آورد و به این علت به آن خرخاکی گلوله ای می گویند. منشاء این سخت پوستان اوروپا است و در سراسر جهان گسترش یافته است. این سخت پوستان خشکی زی هستند و تمام طول عمر خود را در خشکی سپری می کنند.

نام های دیگر

خرخاکی گلوله ای (Woodlouse) با نام لاتین pillbug، و نام علمی آن Armadillidium vulgare  که توسط پیر آندره لاتریه (Pierre André Latreille) حشره شناس فرانسوی نام گذاری شد. خرخاکی با نام sowbugs شناخته می شود ولی sowbugs توانایی گرد شدن ندارد. Sowbugs دارای زائده هایی دارای قسمت آخر شکم هستند که از غلتیدن آنها جلوگیری می کند

رده بندی خرخاکی

این جانور جزء شاخه بندپایان، رده نرم زرهیان، راسته جورپایان و خانواده Armadillidiidae می باشد.

زمان فعالیت خرخاکی

این سخت پوست بیشتر در شب فعالیت دارد و در روز زیر خاک دیده می شود.

تغذیه خرخاکی

این سخت پوستان عمدتا از برگهای گیاه در حال پوسیدگی و سایر مواد تجزیه شده تغذیه می کنند.

مضرات خرخاکی برای انسان

تا زمانی که این سخت پوست به خانه را نیابد برای انسان خطری ندارد.

عمر خرخاکی

بالغین می توانند بین دو تا پنج سال عمر کنند.

شکل، اندازه و رنگ خرخاکی

بالغین بین 8.5 تا 18 میلی متر طول دارند و در رنگ های خاکستری تا قهوه ای دیده می شوند. سر دارای یک جفت آنتن که به عنوان محرک های حسی از آن استفاده می کند. بدن Armadillidium vulgare از قفسه سینه با هفت قطعه و یک شکم (شخص) با اروپود (زائده هایی که از قسمت آخر شکم ناشی می شوند) تشکیل شده است.

خرخاکی چند پا دارد

این سخت پوست هفت جفت پا دارد که به هر قطعه قفسه سینه یک جفت متصل است.

چرخه زندگی خرخاکی

تخمها در مارسپیوم (کیسه بچه) روی سطح شکمی ماده حمل می شوند و می توانند به قطر 0.7 میلی متر برسند. تخمها بعد از سه تا چهار هفته باز می شوند.ماده ها یک تا سه بار در سال زاد آوری می کنند و در هر زادآوری 100 تا 200 تخم می گذارند. بعد از تخم ریزی، نابالغها ممکن است یک تا دو هفته دیگر در کیسه زیر مادر خود بماند و طول آن تا 2 میلی متر رشد کند . این نابالغ ها در حالی که در مارسپیوم قرار دارند، با مواد مغذی دریافت شده از طریق مایع مارسپیال زنده می مانند.

تشخیص جنس نر از ماده

نرها و ماده ها را می توان با مشاهده صفحه شکمی تشخیص داد. نرها دارای اندام های همسایشی در قسمت قدامی قفسه سینه و ماده ها کیسه ای برای تخمگذاری (مارسپیوم) هستند.

بیماری های خرخاکی

این سخت پوستان ناقل نیستند.

خرخاکی سفید در گلدان

چون این سخت پوستان در خاک زندگی می کنند و از برگ های گیاهان تغذیه می کنند؛ می توانند آفت گیاهان آپارتمانی باشند.

نیش خرخاکی

این سخت پوست نیش ندارد.

خرخاکی شیرازی

خر خاکی شیرازی با نام علمی: Hemilepistus schirasi گونه‌ای از خرخاکی است که در داخل و اطراف بیابان‌های مرکزی و جنوبی ایران زندگی می‌کند.

کنترل خرخاکی

ما اینجا به عنوان یک مرکز تخصصی در وعده اول با مشاور تلفنی رایگان به مشتریان عزیز سعی در کنترل و نابودی این حشره خواهیم کرد در صورت آلودگی زیاد و جوابده نبودن در کم ترین زمان ممکن نیروهای متخصص ما در محل مورد نظر حضور می یابند تا سم پاشی اصولی و کم خطر صورت گیرد. سمپاشی غیر اصولی نه تنها مشکل را برطرف نمی کنه بلکه عواقب غیر قابل جبرانی بر روی سلامت انسان و همچنین مقاوم شدن حشره در برابر سموم می شود.

سم برای کشتن خرخاکی

شرکت ورسا صنعت سبز برای مشتریانی که تمایل به سمپاشی کاملا ارگانیک دارد از عصاره های گیاهی برای سم پاشی استفاده می نماید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *