Scolopendra یک تیره صد پا گرمسیری بزرگ از خانواده Scolopendridae است که شامل حدود 100 گونه در سراسر جهان، به ویژه در مناطق گرمسیری و نیمه گرمسیری، مانند جنوب شرقی آسیا، شمال آفریقا، مدیترانه و آمریکای شمالی یا مرکزی می باشد. تمام جنس های این خانواده گوشتخوار بوده و از حشرات و بی مهرگان تغذیه می کنند.
همانطور که می دانید این بندپایان سمی می باشند و سم آن برای انسان و دیگر مهره داران خطرناک می باشد و باعث درد و التهاب در محل گزش می شود.
تا کنون پنج گونه Scolopendra morsitans, S. subspinipes, S. mutilans, S. japonica, and S. multidens در ژاپن و تایوان شناخته شده است. گونه تازه کشف شده Scolopendra alcyona را می توان در جنگل های تایوان و مجمع الجزایر ریوکیو ژاپن یافت. همچنین این اولین صدپا جدیدی است که در 143 سال گذشته در ژاپن شناسایی شده و اولین بی مهره به این بزرگی است که کشف شده است.
Scolopendra alcyona جلد (پوست) یشمی رنگ بسیار زیبایی دارد. طول آن 20 سانتی متر و عرض آن 2 سانتی متر است و این امر آن را به بزرگترین گونه صدپا در ژاپن و تایوان تبدیل کرده است.
این بندپا در محیط های کنار آب زندگی می کند و از میگوهای بزرگ آب شیرین تغذیه می کند. این گونه به احتمال زیاد در معرض خطر انقراض است.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *