کنترل مایت، ساده ترین راه کارهای اجرایی کنترل مایت در منزل

ساده ترین راه کارهای اجرایی کنترل مایت در منزل:

  1. ملافه ها، رو تختی ها، رو بالشتی ها و سایر روکش های وسایل خواب را مرتباً تمیز کنید

 تختخواب های ما گرم، مرطوب و منبعی بی پایان برای غذا هستند و به همین دلایل برای زیست مایت ها مکان مناسب می باشند. در نتیجه تعویض مداوم ملافه و شستشوی مناسب ملافه ها برای کنترل مایت ها بسیار مهم است.

تمام ملافه ها، رو بالشتی ها و سایر موارد قابل شستشو باید حداقل بصورت هفتگی تعویض و با آب گرم (حداقل 60 درجه سلسیوس) و مواد شوینده مناسب شسته شوند تا مواد آلرژی زا از بین رفته و مایتها از بین بروند. مواردی که قابل شستشو نیستند باید حداقل در هفته به مدت 15 دقیقه در دستگاه خشک کن قرار گیرند. روش دیگر برای از بین بردن مایتها قرار دادن کالای غیر قابل شستشو در کیسه پلاستیکی و منجمد کردن آن به مدت 24 ساعت است. البته با این کار مواد آلرژی زا از بین نمی رود اما باعث از بین رفتن مایتها می شود.

نکته: برای کمک به کاهش آلرژن ها برای کودکان، اسباب بازی هایی را که می توانند در آب گرم شسته شوند انتخاب کنید و تعداد اسباب بازی های پر شده را در اتاق خواب محدود کنید. اگر اسباب بازی ها قابل شستشو نیست، آن را در پلاستیک بسته بندی کرده و به مدت 24 ساعت منجمد کنید تا مایت ها از بین بروند.

  1. بین لبه موکت یا فرش و دیوار فاصله بگذارید

 موکت های چسبیده به دیوار پناه گاه مناسبی برای مایت ها می‌باشد. این الیاف سلول های مرده پوست را که روی آن قرار می‌گیرند، جذب کرده و نگه می‌دارند و تمیزکاری کامل آن قسمتهای موکت یا فرش نسبت به کف سخت بسیار دشوارتر است. اگر شخصی در خانه شما حساسیت شدید به گرد و غبار دارد، در صورت امکان باید موکت های چسبیده به دیوار برداشته شود. کف منزل را بجای فرش یا موکت، با پارکت، سنگ، سرامیک و … جایگزین کنید تا همواره کناره ها بصورت روزانه تمیز و خشک باشند.

فرش ها را نیز در صورت امکان شسته و در غیر اینصورت هر روز جاروبرقی کشیده و علاوه بر آن با شامپو فرش بشویید. استفاده از بخارشوی نیز  باعث از بین رفتن مایت ها می شود.

3-  دمای محیط پایین نگه دارید

درجه حرارت پایین در خانه مانع از ورود مایت  نمی شود اما از تولید مثل سریع و تکثیر آنها جلوگیری می‌کند. از آنجا که در دمای بین 23 تا 27 درجه سلسیوس رشد می کنند، درجه حرارت خانه خود را بالاتر از 21 درجه فارنهایت تنظیم نکنید.

  1. رطوبت مخیط را کاهش دهید

مایت ها عاشق رطوبت هستند. برای کمک به کنترل مایت ها، از یک رطوبت سنج برای تعیین سطح رطوبت و نگه داشتن آن زیر 50 درصد استفاده کنید.

سطح رطوبت را می توان با استفاده از دستگاه رطوبت گیر، باز كردن پنجره ها در روزهای خشك و خنك، تمیز كردن و خشک کردن محل های خیس شده، استفاده از خشك كن لباس و استفاده فن یا سیستم های تخلیه هنگام پخت و پز (هود) و استحمام (هواکش) کاهش داد.

  1. پوشش پنجره های سنگین را بردارید

پارچه ها گرد و غبار را به خود جلب می کنند و این باعث جذب مایتها می شود. پارچه های سنگین یا سایر پوشش های پنجره ای که نمی توان به طور مکرر شستشو داد، باید برداشته شوند، به خصوص در اتاق خواب. یک جایگزین مناسب برای پارچه های سنگین، پرده هایی هستند که می توانند با ماشین شسته شوند یا کرکره های که می توانند به طور مرتب گردگیری شوند.

نکته:مبلمان پارچه ای روکش دار نیز باعث جذب گرد و غبار و مایتها می شود. برای کاهش سطح مایت ها، از روکش های قابل شستشو استفاده کنید. به یاد داشته باشید که حداقل هفتگی اثاثیه یا لوازم داخلی را جاروبرقی بکشید و برای از بین بردن مایت ها از فریزر یا بخارشویی استفاده کنید.

  1. شلوغی را کاهش دهید

از دپو وسایل مازاد در کوشه و کنار منزل خودداری نمایید. وسایل قابل جمع آوری را در جعبه های پوشیده، در کابینت ها و محفظه های شیشه ای و … نگه دارید تا عاری از گرد و غبار باشند .

  1. فیلترهای هوا (HVAC) را بهبود ببخشید

سیستم گرمایش، تهویه و تهویه مطبوع یک خانه (HVAC) با گردش هوا از طریق سیستم و فیلترهای آن، تأثیر زیادی بر میزان گرد و غبار در خانه دارد. یکی از راه های کاهش گرد و غبار و مایت این است که فیلترها مرتباً تعویض یا تمیز شوند.با استفاده از فیلتر HEPA (فیلتر ذرات معلق با کارایی بالا) می توان حداقل 97/99% گرد و غبار، گرده، کپک، باکتری و هر ذره منتقل شده در هوا با اندازه 3/0 میکرون را از بین برد.

  1. برای از بین بردن مایت ها از روغن های طبیعی استفاده کنید

مطالعات تحقیقاتی نشان داده است که روغن های گل میخک، رزماری، اکالیپتوس، اسطوخودوس و … می‌توانند به کنترل مایت ها کمک کنند. با این حال، اثربخشی بر اساس غلظت استفاده شده و مدت زمان تماس بر روی سطح آلوده به کنه گرد و غبار هنوز مورد بررسی قرار نگرفته است.

روغن ها می توانند در هوا پخش شوند و یا با آب ترکیب شوند و روی تشک، فرش یا سطح پارچه اسپری شوند. همیشه در یک منطقه کوچک آزمایش کنید تا مطمئن شوید محلول روغن لکه ای باقی نمی گذارد. گزینه دیگر این است که چند قطره روغن را با جوش شیرین ترکیب کنید و آن را روی سطح پارچه بپاشید، حداقل برای یک ساعت بگذارید و سپس جوش شیرین را با جاروبرقی جدا کنید.

هشدار:هرگز اجازه ندهید که هیچ نوع اسانس با پوست شما تماس مستقیم داشته باشد. قبل از استفاده از روغنهای اساسی، اگر بیماری تنفسی یا سلامتی دارید با پزشک خود مشورت کنید. اگر حیوانات خانگی دارید، با دامپزشک نیز تماس بگیرید زیرا برخی روغن ها برای حیوانات خانگی سمی هستند.

در صورت کنترل نشدن مایت با روش های فوق با شرکت ورسا صنعت سبز تماس بگیرید تا اقدامات لازم توسط تیم متخصص صورت پذیرد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    مشاوره رایگان