سوسک فرش یا سوسک قالی چیست؟

سوسک فرش یا سوسک قالی با نام علمی Anthrenus verbasci جزء شاخه بندپایان، رده حشرات، راسته Coleoptera و خانواده  Dermestidae می باشد و در این یادداشت به روش سمپاشی سوسک فرش می پردازیم.

اندازه، شکل و رنگ سوسک فرش یا سوسک قالی

سوسک های فرش بالغ بیضی شکل و به اندازه یک شانزدهم تا یک هشتادم اینچ و به رنگ های مختلفی چون سیاه، سفید، زرد، نارنجی و خالدار وجود دارند. لارو ها تقریبا یک چهلم تا یک هشتادم اینچ طول دارند و به رنگ برنز مایل به قهوه ای دیده می شوند.

سوسک فرش یا سوسک قالی در رنگ ها و طرح های متنوع

تولید مثل سوسک فرش یا سوسک قالی

سوسک های ماده در حدود 50-100 تخم روی مواد آسیب پذیر یا نزدیک آنها می گذارند.

تغذیه سوسک فرش یا سوسک قالی

لارو این حشرات قادر به هضم  موادی هستند که دارای پروتئین حیوانی رشته ای مانند پشم، خز، نمد، ابریشم، پرها، پوست و چرم باشد بنابراین از وسایلی که از این الیاف ها تشکیل شده تغذیه کرده و به آن آسیب می رسانند؛ ولی بالغین از گرده گل تغذیه کرده و به فرش و قالی آسیبی نمی رسانند.

نحوه آلودگی فرش، قالی، موکت یا سایر پارچه ها به سوسک فرش یا سوسک قالی

حشرات بالغ با پرواز کردن از طریق در و پنجره وارد اتاق می شوند و  شروع به تخم گذاری روی قالی، فرش، مبل و ... می کنند.

سوسک فرش یا سوسک قالی چه آسیب هایی می تواند برساند

لارو این سوسک ها مانند پروانه های لباس در اثر خوردن الیاف طبیعی فرش ها و قالی ها باعث تخریب آن می شود همچنین حشرات نابالغ دارای موهایی هستند (حساسیت زا) که می تواند پوست را تحریک و موجب بروز آلرژی و اگزما پوستی گردند.

روش تشخیص سوسک فرش یا سوسک قالی

سوسک فرش به خاطر عادت غذایی شبیه به پروانه های لباس اغلب با آن اشتباه گرفته می شود و بر اساس شواهد بر جا مانده می توان تشخیص داد که در این مورد شرکت ورسا صنعت سبز به صورت رایگان مشاوره های لازم را به مشتریان عزیز می دهد.

سوسک های فرش 3 نوع مهم دارند: سوسک فرش مشکی، سوسک فرش متنوع و سوسک فرش مبلمان.

لاروها (نابالغ) سوسک فرش یا سوسک قالی چسبیده به کناره های موکت


نمای پشتی لارو سوسک فرش یا سوسک قالی


نمای شکمی لارو سوسک فرش یا سوسک قالی

کنترل و سمپاشی سوسک فرش یا سوسک قالی

ما اینجا به عنوان یک مرکز تخصصی در وعده اول با مشاور تلفنی رایگان سمپاشی به مشتریان عزیز سعی در کنترل و نابودی این حشره خواهیم کرد در صورت آلودگی زیاد و جوابده نبودن در کم ترین زمان ممکن نیروهای متخصص ما در محل مورد نظر حضور می یابند تا سم پاشی سوسک فرش اصولی و کم خطر صورت گیرد. سمپاشی غیر اصولی نه تنها مشکل را برطرف نمی کنه بلکه عواقب غیر قابل جبرانی بر روی سلامت انسان و همچنین مقاوم شدن ساس در برابر سموم می شود

سم گیاهی برای سوسک قالی یا سوسک فرش و بی خطر برای انسان

شرکت ورسا صنعت سبز برای مشتریانی که تمایل به سمپاشی کاملا ارگانیک دارد از عصاره های گیاهی برای سم پاشی استفاده می نماید.