شپش سر، چسبندگان همیشگی موها، چگونه کنترل می­شوند؟!

شپش سر که نام علمی آن Pediculsus humanus capiti است،  یک انگل خارجی مکنده خون در سراسر جهان است که باعث آلودگی هایی با پیامدهای جدی پزشکی، اجتماعی و اقتصادی می­شود. 

 این موجودات با خزیدن حرکت می­کنند و پرواز و جهشی برای آنها در کار نیست. شپش های سر با 6 پایی که مجهز به ناخن های خاص هستند به سرعت ساقه موها را می­گیرند و در امتداد موها روی پوست سر حرکت می­کنند.

حشره بالغ شپش سر Pediculsus humanus capiti

این موجودات از خون انسان تغذیه می­کنند و بعد از آن می­توانند تخم های نیم میلی متری خود را که Nit یا رشک نام دارند را با فاصله ای 1 تا 4 میلی متر بالاتر از پوست سر محکم به ساقه موها می­چسبانند.

تخم های شپش سر متصل به ساقه مو سر

این موجودات علاوه بر بیماری ها و عوارضی که برای شما ایجاد می­کنند می­توانند باعث خجالت، اضطراب، ناراحتی و اختلال در عملکرد مدرسه در بین کودکان 3 تا 11 ساله و همچنین سنین بالاتر مانند دانشجویان دختر و پسر شوند. آلودگی ها در چند سال اخیر در بین دختران و پسران مخصوصا دخترها افزایش قابل توجهی داشته است. در مهدکودک ها بخصوص در فصل های سرد سال، کودکان با رد و بدل کردن لباس های پشمی خود این موجودات کوچک را به یکدیگر انتقال می­دهند. پس باید آموزش لازم به کودکان برای جلوگیری از درگیر شدن با این حشرات داده شود.

بهداشت فردی، استحمام مرتب و منظم، شست و شو مرتب لباس ها، معاینات مرتب و جداسازی لباس ها در مکان هایی که امکان برخورد با دیگر لباس های آلوده وجود دارد می­تواند شما را از درگیر شدن با این موجودات در امان نگه دارد.

شپش های سر روی موهای سر

ریشه کنی این موجودات ریز بسیار سخت است اما ناممکن نیست. تشخیص درست این شپش ها و تشخیص  آنها از شوره سر اولین قدم برای مبارزه با این موجودات به حساب می­آید. این موجودات بسیار چسبنده تر این حرفا هستند که به راحتی با تکان دادن و شانه زدن مانند شوره سر از ساقه موها جدا شوند. 

شانه زدن به طور مکرر آن هم به مدت 2 هفته با سرکه می­تواند بسیار موثر باشد. ما برای تمیز بودن موهای خود از شامپو ها استفاده می­کنیم. در صورت آلودگی به شپش های سر این شامپوها می­توانند حاوی موادی مانند پرمترین 1% باشد.

علاوه بر شامپو استفاده از لوسیون های حاوی دی متیکون 4% راهکاری حتی بسیار موثرتر از استفاده از سرکه و پرمترین ها برای از بین بردن شپش است.

همچنین قرارگیری در شرایطی گرم با دمای 58.9 درجه کمی خنک تر از دمای یک سشوار استاندارد می­تواند مرگ و میر 98 درصدی شپش های سر را برای شما به همراه داشته باشد

گاهی استفاده از روغن های گیاهی می­تواند به شما با مرگ و میر 98 درصدی شپش ها کمک کند.

تهیه و تدوین در واحد تحقیق و توسعه شرکت ورسا صنعت سبز