کک های گربه چگونه می­توانند سرعتی بیشتر از پلک زدن چشم داشته باشند؟!

کک ها موجوداتی کوچک و باریک با زیست شناسی بسیار جالب هستند. این موجودات با تغذیه از خون مشکلات بسیار زیادی را از جمله انواع بیماری ها ایجاد می­کنند. یکی از انواع کک ها که ممکن است امروزه با آن رو به رو شویم کک گربه است. 

کک گربه، Ctenocephalides felis

کک های گربه (Ctenocephalides felis) در سراسر جهان وجود داشته و یکی از مهم ترین آفات بهداشتی انسان و سایرحیوانات اهلی به حساب می­آیند. 

کک ها یکی از مخلوقات با توانایی بسیار بالا در پرش هستند. این موجودات میلیون ها سال پیش دارای بال بوده اما آنها را از دست داده اند. این از دست دادن بال ها باعث شده که این موجودات به راحتی وارد پرز و خز ها شوند و خلاص شدن از دست آنها بسیار دشوار باشد.

کک های گربه، خون گربه ها را ترجیح می­دهند اما در هنگام نبود گربه ها آنها می­توانند با توجه به پروتئین هایی با خاصیت ارتجاعی که در بدن آنها جمع شده است، پاهای عقب خود را به مقدار زیادی مانند فنر جمع و آنها را در جای خود قفل کنند.

لاروهای کک گربه Ctenocephalides felis

با این حرکت پروتیئن های ارتجاعی که رزیلین نام دارد منقبض شده و انرژی لازم برای پرش تامین می­شود و یکباره انرژی را آزاد کرده و مانند یک موشک در هوا به پرواز در­آمده، پاها را باز می­کنند و به سمت میزبان دیگر راهی می­شوند. این قدرت جهش می­تواند مسافتی تا حدود 200 برابر طول بدن خود کک باشد با توجه به این که بدن کک ها مانند یک زره بوده و دارای زوائد سخت رو به عقب هستند لا به لای موها قلاب می­شوند. کک های بالغ از خون تغذیه می­کنند ، تخم می­گذارند و لاروهای بیرون آمده از تخم ها به دنبال غذا می­گردند و در ادامه این روند چرخه خارش هم شروع می­شود.

تهیه و تدوین در واحد تحقیق و توسعه شرکت ورسا صنعت سبز